NİTRİL KAUÇUK
(NBR)
Pek çok endüstriyel uygulamada tercih edilen standart keçe malzemesidir. Petrol esaslı yağlara ve hidrokarbonlara direnci nitril içeriği arttıkça artar (düşük, orta ve yüksek nitril). Fakat aynı zamanda düşük sıcaklık esnekliği, artan nitril oranıyla azalma gösterir. Mooney vizkozitesi arttıkça kopma direnci artar. Yakıtlarda sınırlı miktarda şişme gösterir ve şişmiş durumdayken bile iyi fiziksel özelliklerini korur. Sanayi yağları ve çeşitli greslere karşı dayanıklıdır. Kullanılan bazı katkı maddeleriyle ozona ve diğer açık hava etkilerine karşı daha dayanıklı hale gelebilir. Yüksek polaritesine rağmen, nitril vulkanizatlar üzerinde su genellikle hafifçe bir etki yapar.

Kullanım sıcaklık aralığı : -40°C ile +110°C
POLİAKRİLİK KAUÇUK
(ACM)
Petrol esaslı hidrolik yağlara, yüksek basınç yağlarına, hipoid yağlara , greslere, EP katkı maddeli yağlara dayanıklıdır. Ayrıca , yüksek sıcaklığa, gün ışığına , ozona, açıkhava yaşlandırmasına oldukça iyi direnç gösterir.Kuru şartlarda ve suda kullanım için uygun değildir. Düşük sıcaklık performansı zayıftır.

Kullanım sıcaklık aralığı : -25°C ile +150°C
FLORLU KAUÇUK
(FKM-FPM)
VİTON®
Yüksek sıcaklık, ozon ve aşındırıcı kimyasallar karşısında çalışmak için en fazla tercih edilen elastomer malzemedir. Yüksek devir çin de uygundur. Pek çok aromatik ve alifatik hidrokarbonlara, uçak motor yağlarına, geslere, madeni yağlara, benzinlere,aşındırıcı sıvılara ve ayı zamanda 200 C civarınada yüksek sıcaklıklara çıkılabilir. Pahalı bir malzemdir. Ketonlar, alkoller ve kuvvetli asitler için uygun değildir. Ayrıcabesin ve ilaç uygulamalrı için kullanılmaz.

Kullanım sıcaklık aralığı : -40°C ile +250°C
ETİLEN PROPİLEN KAUÇUK (EPDM)

Fosfat ester esaslıalev almazhidrolik sıvılarda, silikonlu sıvılarda, sıcak suda ve buhar ortamında ve bazı zayıf asitler, alkaliler ve ketonlardakullanmak için uygundur. Isıya, suya, buhara, ozona, güneş ışığına ve hava yaşlandırmasına karşı mükemmel direnç gösterir. Oldukça iyi yalıtkanlık özelliği vardır. Mineral yağlar, aromatik bileşikler ve petrol ürünleri için uygun değildir.

Kullanım sıcaklık aralığı : -40°C ile +150°C

SİLİKON KAUÇUK
(VMQ) (MVQ)
Son derece geniş bir sıcakllık aralığında çalışabilir.Yalıtkanlık özelliği çok iyidir. Gıda ve ilaç uygulamalrında kullanılabilir, bihasa bu alanda kullanılmak için özel tipte silikonlar mevcuttur. Yağ emme niteliği sayesinde sürtünmeyi azaltır, böylelikle aşınma azalır. Sıcak suda çalışabilir. Yırtılma direnci düşüktür. Yaşlanma, ozon ve nem direnci ise son derece yüksektir. Yağlara karşı dayanıklılığı iyidir, ancak hidrokarbonlar ve buhar ortamlarında çalışmak için önerilmez.

Kullanım sıcaklık aralığı genellikle -50°C ile +200°C olmakla beraber +300°C sıaklığa dayanıklı özel tipte silikonlar mevcuttur.
HİDROJEN AKROLONİTRİL BÜTADİEN KAUÇUK-Therban (H-NBR)(NEM)
Therban, yüksek ve düşük sıcaklıklara, ozona ve yağa mükemmel uyum saağlar. Yağ ve grese temas eden otomobil keçelerinde uzun vadede ideal performans gösterir. Therban, hidrlik direksiyon, otomatik şanzıman, motor yağlarına, yakıtlara, mazot ve fren hidroliği gibi agresif akışkanlara karşı üstün performans sağlar.

Kullanım sıcaklık aralığı : -40°C ile +165°C
POLİÜRETAN KAUÇUK (AU, EU) Petrol ürünlerine, açık hava ozona, hidrokarbonlara, yağlara, suya dayanıklılığı yüksektir. Aşınmaya, kopmaya, yırtılmaya ve basınca karşı yüksek direnci nedeniyle mil sıyırıcıları ve hidrolik conta(nutring) yapımında tercih edilen bir malzemedir. Asit ve bazlara, ketonlara, sıcak su ve buhara dayanıklı değildir. Yükse basınçta kullanılabilri. Ancak yüksek sıcaklıklar için uygun değildir.

Kullanım sıcaklık aralığı : -30°C ile +90°C
STİREN BÜTADİEN KAUÇUK (SBR) Stiren oranı arttıkça sertliği, bütadien oranı arttıkça esnekliği artar. Elastikiyeti ve aşınma direnci oldukça iyidir. Dinamik yorulma direnci yetersiz olduğundan pnömatik uygulamalarda ısınmaya sebebiyet verir. Kastor esaslı hidrolik sıvılarda çalışabilir.

Kullanım sıcaklık aralığı : -50°C ile +100°C
TABİİ KAUÇUK Yüksek sıcaklık ve aşınma direnci gerektiren yerlerde kullanılmak için uygundur, otomotiv hidrolik fren sıvıları ve bazı uçak hidrolikleri gibi kastor esaslı hidrolik yağlara dirençlidir. Düşük sıcaklık direnci iyidir, anca yüksek sıcaklıklar, yağlar ve ozon ortamları için uygun değildir.

Kullanım sıcaklık aralığı : -60°C ile +90°C
POLİTETRAFLUORETİLEN
TEFLON
(PTFE)
Politetrafluoretilen, termoplastik bir polimerdir. Aşındırırıcı, kimyasallara karşı son derece dirençlidir ve yüksek sıcaklıklarda çalışabilir. Ancak ısıl genleşmesi fazla olduğu için yüksek sıcaklık değerlerinde mekanik direnci azalır. Belli bir yükten sonra malzemede "soğuk akma" durumu ortaya çıkabilir. Bronz, grafit, karbon gibi katkılarla ısıl genleşmesi azaltılıp, soğuk akma ve aşınma direnci arttırılabilir. Sürtünme katsayısı çok düşük ve yüzeyi pürüzsüz olup, kir tutmazlık özelliği vardır.

Kullanım sıcaklığı +250°C'ye çıkabilir, ayrıca çok düşük sıcaklıklardaki uygulamalar için de elverişlidir.
DERİ Aşınmaya dayanıklı olup, keçe malzemesi olarak yağlara karşı kullanılabilir. Yüzeyi bozulmuş ve aşınmış millerde tercih edilir.

Kullanım sıcaklığı +90°C'ye kadardır.
YÜN Genellikle toz ve gres yağları için tutucu olarak kullanılır. Eksen kaçıklığı olan miller için tavsiye edilmezler.

Kullanım sıcaklık aralığı : -45°C ile +90°C
KROM NİKEL (PASLANMAZ)
SAC VE TEL
Su, tuzlu su veya asitli ortamlarla doğrudan temas durumunda, paslanmaya ve korozyona karşı, keçenin metal bileşeni ve yay malzemesi olarak krom nikel kullanılır.